Saksıda Domates Yetiştiriciliği (1. Bölüm)

Mart-Temmuz 2008 tarihleri arasında balkonumda yetiştirdiğim saksıda domates gerçektende benim için iyi bir yetiştiricilik olmuştu. Bu denememi burada sizler için paylaşırken yorumlarınızı bekliyorum.

Domates yetiştirmeye başlamadan önce, ilk önce hangi çeşit domates yetiştirmek istersiniz, ona karar vermelisiniz. Örneğin ben sırık cherry domates yetiştirmeye karar verdim. Siz başka çeşitleri seçebilirsiniz. Nasip olursa 2009' da değişik bir domates çeşitini deneyeceğim.


Resimde görüldüğü gibi domates tohumlarını ıslak bir beze koyup üzerini kapatıp iyice nemlendirdikten sonra 24 saat bu şekilde beklettim.

Ertesi gün ufak bir kaba torf ekleyip tabanı bastırarak iyice düzgünleştirip, tohumları üzerine serptim.  Onunda üzerini 1cm torf ekleyerek örttüm. Daha sonra ise toprak zeminini dağıtmayacak şekilde yağmurlama şeklinde sulayarak üzerini siyah poşet ile kapattım. Bu sayade hem topragın nemi korunmuş olacak hemde karanlık bir ortam sağlamış olacağız. Tohumlar karanlık ortamda daha hızlı çıkacak. Bundan sonra yapmamız gereken biraz beklemek. Günlük olarak toprağın nemini sağlamak yani sulamak. Çimlenme başladığında örtüyü kaldırıp kabı ışıklı bir ortama çıkarmalıyız. Fakat direk güneş ışığına çıkarmamalıyız, bu yeni çimlenen yavrular için zararlı.Çimlenen domatesler.

Şaşırtma ve Bakım:

Şaşırtma fidenin bir yerden sökülüp başka bir yere dikilmesi olayıdır. Fideleri değişik koşullara alıştırıp güçlendirmek için şaşırtma yapılmalıdır. İlk şaşırtma kotiledon yaprakları gelişip yere paralel bir görünüm aldığında yapılmalıdır. Gerçek yapraklar gelişmeye başlamadan şaşırma başlanmalıdır. Gerçek yaprakların çıkmasıyla beraber köklerde saçaklanmalar başlar. Kökleri saçaklanan fidelerin sökülmesi esnasında köklerde zaralar kopmalar meydana gelir. Böyle fidenin tutma şansı zayıflar.

Şaşırtma zamanı gelmiş fidelere bir gün önceden iyice sulama yapılmalıdır. Böylece fideler daha kolay sökülürler. Şaşırma sabah erken veya akşam üzeri yapılmalıdır. Kotiledon yaprakların altından hafifce tutup çekip fideler sökülmelidir. Sökülen fideler daha önceden hazırlanan saksı, naylon torbalara toprak doldurarak dikilir. Ben toprak olarak bahçe toprağı ve iyi yanmış çiftlik gübresi karışımı kullandım.
Şaşırtmanın yapılışı.Sökülen fideler resimdeki gibi hazırlanan poşetlere dikilebilir.Sökülen fidelerin poşetlere dikimi, poşetlerin ortasına bir çubukla açılıp fideyi bu çukura sokup fazla sıkmadan çukuru toprakla doldurulmasıyla yapılmalıdır. Dikilen fidelere can suyu verilir ve direk güneş ışığı almayan aydınlık bir yere götürülür. Burada bir kaç gün beklemelidir.Güneş gören bir yerde gelişmeye başlayan domates fideleri.Fidelerin Saksılara dikilmesi:

Naylon poşetlerde büyüyen fidelerimizin asıl büyütmek istediğimiz yerlerine dikme zamanımız gelmiştir. Bu zaman fidemizin 5-6 yapraklı olduğu zaman uygundur. 

Domates bitkisinin kök sistemi çok saçaklı bir bitkidir. Büyüyebilmesi için fazlaca besin ihtiyacı vardır. Bu ihtiyaçlarını karşılayabilmemiz için büyükçe bir saksıya ihtiyacımız vardır. Saksınız hazırsa toprak karışımını yapmaya başlayabilirsiniz. Eğer saksınız yoksa benim yaptığım gibi 10 lt. plastik su şişelerinden kendinize saksı yapabilirsiniz. Benim denememde bu şişeler gayet yeterli gelmiştir. Resimlerdende anlayacağınız üzere şişenin üzerini güzelce kesiyoruz, altına (tabanına) 4-5 tane biraz büyükçe, bıçakla delik kesiyoruz. Bildiğiniz üzere bu delikler saksımızın drenaj kanalları olacak. Eğer unuturda bu delikleri açmazsanız sulama esnasında fazla gelen su miktarı dışarı atılmayacak ve köklerin zamanla çürümesine neden olacaktır. Delikleride açtıktan sonra, şişeler şeffaf olduğundan güneş ışığı toprakla temas edecek, sulama suyuyla nemlenen toprak yosunlaşacaktır. Bunun olmasını engellemek içide şişenin etrafını gene resimlerden anlayacağınız üzere çift kat gazete kağıdı ile sardım.

Saksımızı yaptıktan sonra sıra geldi toprak hazırlığımıza. Ben toprak olarak bahçe toprağı kullandım. Bu toprağa birazda koyun gübresi ekledim. Toprağı hazırladıktan sonra saksımızın tabanına kalın çakıllardan koyarsak drenaj için iyi olur, ben öyle yaptım. onunda üzerine toprağımızdan koyuyoruz. Laylon poşette büyüttüğümüz fidemizi kenarlarından güzelce kesip fidemizi toprağını dağıtmadan, poşeti keserken köklerine zarar vermeden çıkarıyoruz. Fidemizi çıkardıktan sonra hazırladığımız saksının ortasına koyuyoruz, kenarlarını toprakla doldurup sulayarak fidemizi saksıya dikme işlemini bitiriyoruz.
10 lt. plastik su şişelerinden hazırlanmış saksılara dikimi yapılmış domates fidanı.


>>>Saksıda Domates Yetiştiriciliği (2. Bölüm)>>>

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !